Prof. Marek Rzepka (Bass), urodził się w Mikołowie na Śląsku. Jako Technik Górnik rozpoczął studia wokalne w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Profesora Adama Szybowskiego. Dalsze studia kontynuował w Musikhochschule  “Carl Maria von Weber” w Dreźnie w klasie Profesora Christiana Elßnera. Uczył się również u Prof. Hansa-Joachima Beyera (Lipsk), Profesora Rudolfa Piernaya (Londyn) oraz Carol Meyer- Brütting (USA). Kursy Mistrzowskie zaprowadziły go m.in. do Thomasa Quasthofa, Brigitt Fassbaender, Petera Schreiera, Teresy Żylis-Gary czy Edith Mathis. Współpracował z takimi pianistami, jak Normann Shetler, Charles Spencer, Michael Enders i Ido Ariel.

W 2006 roku otrzymał nominację do Grammy Awards za nagranie “Ariadne” Conradiego pod dyr. S. Stubbsa, a w 2010 w Londynie, nagrodę “The Gramophone Awards” za nagranie Kantaty “Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen” (BWV12) J.S.Bacha pod dyr. T.Hengelbrocka. Współpracował z takimi orkiestrami, jak Detroit Symphony Orchestra, Dresdner Philharmonie, Gewandhaus Leipzig, Sinfonia Varsovia, Bachakademie Stuttgart, Akademie für Alte Musik Berlin, Arte die Suonatori, jak również z Balthasar Neumann Ensemble, z którym od wielu lat często występuje pod dyr. Thomasa Hengelbrocka.

Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1998 roku w Akademii Muzycznej w Dreźnie, którą kontynuował od 2001 roku w Hochschule für Musik w Lipsku. Od 2009- 2017 miał swoją klasę również w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od listopada 2016 jest Profesorem Uniwersyteckim w Hochschule für Musik Theater und Medien w Hanowerze.

Śpiewał między innymi w Berlińskiej Filharmonii, Filharmonii Luksemburskiej, Operze Królewskiej w Brukseli, Opera di Barcelona, Auditorio di Milano. Gościł
w Nowym Jorku, Bostonie, Lizbonie, Jerozolimie, Tel Awiwie, Melbourne, Bolonii, Pradze, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W 2008 debiutował z Detroit Symphony Orchestra, w 2009 z Tonhalle Orcherster w Zurychu. W 2011 roku śpiewał ponownie z Filharmonią Drezdeńską, Holland Baroque Society oraz z Orkiestrą Mozarteum na Festiwalu w Salzburgu pod dyr. Ivora Boltona. W roku 2012 wykonał między innymi partię Caronte w operze Orfeo Monteverdiego w Lisbonie oraz wziął udział w czternastu Koncertach z Oratorium na Boże Narodzenie J.S.Bacha pod batutą Thomasa Hengelbrocka. W 2013 roku zadebiutował
w Teatro Real Madrycie w “Parsifalu” Wagnera oraz zaśpiewał między innymi “Requiem” Mozarta na Festiwalu w Salzburgu. W grudniu 2016 został zaproszony do udziału w Tourne z muzyką Felixa Mendelssohna- Bartholdiego pod dyr. Thomasa Hengelbrocka z Koncertami m.in.w Brukseli, Zurychu i Frankfurcie.
W 2016 roku zadebiutował również pod batutą Pablo Heras-Casado w utworach Monteverdiego. Ten program został w 2017 roku zarejestrowany w Madrycie dla wytwórni Harmonia Mundi na płycie CD. Mimo intensywnej pracy pedagogicznej, Marek Rzepka nadal regularnie koncertuje na najważniejszych scenach operowych i koncertowych całego świata.

Marek Rzepka · +49 172 79 79 602 · www.marek-rzepka.com · [email protected]